زبان برنامه نویسی ++C

بسیاری از توسعه دهندگان در جوامع مختلف در مورد بهترین زبان برنامه نویسی بحث می کنند. بدیهی است، کسانی که بیشتر به توسعه وب علاقه دارند، به احتمال زیاد جاوا اسکریپت را ترجیح می دهند، کسانی که بیشتر به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین علاقه دارند، پایتون و غیره را ترجیح می دهند. در واقع، تشخیص اینکه کدام ابزار واقعاً بهترین گزینه برای همه مشکلات باشد غیرممکن است، زیرا زبان های مختلف  برای انواع مصارف طراحی شده اند. با این وجود، زبان ++C چندین ویژگی قدرتمند در آستین خود دارد.

زبان برنامه نویسی ++C

بیایید به عواملی که در انتخاب یک زبان خوب در نظر گرفته می‌شوند، نگاهی بیاندازیم:

  • کارایی.
  • نحوه نوشتن کد.
  • فرصت هایی که می دهد.
  • پلتفرم هایی که می توان از آن بهره برداری کرد.
  • سرعت

وقتی صحبت از سرعت به میان می‌آید، ++C در بین زبان‌های محبوب امروزی مشابه چندانی ندارد.

با مقایسه عملکرد برخی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی و نوشتن یک برنامه ساده، به راحتی می توان به تضاد فوق العاده بین اعداد پی برد. ++C بسیار سریع است، زیرا در مقایسه با جاوا، پایتون، JS و برخی از زبان‌های رایج دیگر، زبان بسیار سطح پایینی است. به راحتی می توان با استفاده از یک برنامه ثابت کرد که ++C از سایر زبان های موجود در لیست محبوب ترین زبان ها سریعتر است.

اما در اینجا یک سوال به ظاهر بدیهی و در عین حال مشکل پدید می آید. چرا؟! چرا C++ اینقدر سریعه؟!

در واقع، وقتی نگاهی به نحوه عملکرد زبان بیندازیم، همه چیز بسیار ساده می شود. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که ++C یک زبان سطح پایین است. از آنجایی که این زبان سطح پایینی است، نسبت به سایرین به کد ماشین نزدیکتر است، بنابراین زمان کمتری برای اجرا نیاز دارد.

بنابراین در مقایسه با ++C، جاوا زبان سطح بالاتری است، یعنی دارای ویژگی‌های بیشتری مانند جمع‌آوری زباله، فرآیندهای میانی بیشتری مانند JIT (تلفیق به موقع) و موارد دیگری است که زمان اجرا را کاهش می‌دهد. علیرغم همه چیز، جاوا در اینجا به عنوان مدلی برای نشان دادن اثرات جانبی زبان سطح بالاتر عمل می کند. در پایتون هم همینطور است. پایتون یک زبان سطح بالا در نظر گرفته می شود، در حالی که جاوا یک زبان سطح متوسط است. پایتون مانند سایر زبان‌های تفسیر شده (و برخلاف جاوا که یک زبان کامپایل‌شده است)، کد پایتون توسط یک مفسر تفسیر می‌شود که اساساً یک برنامه ++C است که کد پایتون را می‌خواند و می‌فهمد و آن را بر اساس آن اجرا می‌کند. بنابراین چون ارتباط مستقیمی با CPU ندارد، کندتر از سایر زبان های سطح پایین تر است.

نحوه نوشتن کد

وقتی صحبت از نحوه نوشتن به میان می‌آید، انتخاب بهترین گزینه کمی دشوارتر است. امروزه اکثر زبان های برنامه نویسی محبوب، نحوه نوشتن بسیار خوبی دارند. البته، یادگیری و استفاده از زبانی با نحو پیچیده آسان نیست. برخلاف برخی از زبان‌های دیگر، ++C دارای نحو کاملاً شهودی است، که در واقع با نگاه خلاقانه‌تر به کد، درک آن چندان سخت نیست. البته جایزه ای به نام «ساده ترین نحوه نوشتن کد سال 2021» به ++C تعلق نمی گیرد، زیرا در مقایسه با برخی زبان های دیگر، عناصر بیشتری برای نوشتن دارد. به عنوان مثال، ما کد اصلی را باید در تابع main بنویسیم ولی در اکثر زبان های سطح بالا مانند یا سوئیفت اینطور نیست.
++C علیرغم طولش، نحوه نوشتن ساده ای دارد.

فرصت هایی که می دهد

وقتی صحبت از توانایی های ++C می شود، متوجه می شویم که یک زبان استثنائی است. ++C به ما امکان می دهد تقریباً هر کاری ممکن و غیرممکن را انجام دهیم. امروزه می توان از آن برای انجام کارهای مختلف استفاده کرد. ++C در پروژه هایی مانند سرور Back-End، ربات آردوینو، سیستم عامل ها و غیره استفاده می شود. یک برنامه نویس ++C می تواند هر نوع شغل برنامه نویسی را داشته باشد. به عنوان مثال، اگر کسی بخواهد به عنوان یک برنامه نویس ++C بک‌اند کار کند، می‌تواند از کتابخانه Boost.ASIO استفاده کند، اگر بخواهد کدهای بین پلتفرمی را برای دستگاه‌های تلفن همراه بنویسد، می‌تواند از Qt استفاده کند، در صورتی که می‌خواهد از گرافیک‌های سه بعدی استفاده کند. OpenGL آماده خدمت رسانی است مانند سایر کتابخانه هایی است که برای اهداف دیگر آماده هستند.

پلتفرم هایی که از ++C پشتیبانی می کنند

پاسخ به این مورد ساده است، همه پلتفرم ها برای اینکه کد ++C اجرا شود، آن را به یک کامپایلر می دهند که همه این کارها را انجام می دهد. بنابراین، کامپایلرهایی برای همه پلتفرم های رایج وجود دارد. بنابراین، همان کد ++C را می توان در ویندوز، macOS، لینوکس، و همچنین سیستم های یونیکس کامپایل کرد.

به طور خلاصه، ++C بسیار قدرتمند و انعطاف‌پذیر است، فرصت‌های متنوعی را ارائه می‌دهد، سریع است و همچنین چند پلتفرمی است. البته در همه موارد بهترین گزینه نیست، با این حال وقتی صحبت از پروژه های بزرگ و جهانی می شود که به ثبات، عملکرد و حالت کراس پلتفرم نیاز دارند، ++C می تواند بسیار مفید باشد. علیرغم اینکه یک زبان کاملا قدیمی است، بنده معتقدم که حداقل برای 8 تا 10 سال آینده یکی از زبان های پایه در نظر گرفته خواهد شد.

دوره های آموزشی حضوری و آنلاین C++

دوره آموزشی مقدماتی ++C

دوره آموزشی پیشرفته ++C


VARPEX DOWNLOADER VARPEX GAMING