محیط برنامه نویسی NodeJS

محبوبیت فزاینده جاوا اسکریپت تغییرات زیادی را به همراه داشته است و چهره توسعه وب امروزه به طرز چشمگیری متفاوت است. کارهایی که امروزه می‌توانیم با جاوا اسکریپت در سرور و همچنین در مرورگر(فرانت) انجام دهیم، چند سال پیش به سختی قابل تصور بود یا در محیط‌های مانند فلش یا جاوا اپلت‌ها محدود شده بودند.

محیط برنامه نویسی NodeJS

Node.js چیست؟

تعریف Node.js بسیار پیچیده است. این یک زبان برنامه نویسی نیست و حتی چارچوب یا یک کتابخانه نیست. در وب‌سایت رسمی Node.js به عنوان یک زمان اجرا جاوا اسکریپت که بر روی موتور جاوا اسکریپت V8 کروم ساخته شده است، تعریف شده است.

Node.js را می توان به سادگی یک فناوری نامید. این عمدتا برای عملیات بکند استفاده می شود و می تواند همراه با فریم ورک های فرانت جاوا اسکریپت مانند Angular، React، Vue و غیره استفاده شود. Node.js از نظر طراحی شبیه به Ruby’s Event Machine و Python’s Twisted است.

Node.js چگونه و چرا محبوبیت پیدا کرد؟

Node.js در سال 2009 توسط رایان دال به دنیای توسعه دهندگان معرفی شد. در سال 2009، سرور HTTP آپاچی یک وب سرور محبوب بود. اما، یک مشکل اساسی داشت، نمی توانست بسیاری از اتصالات همزمان را مدیریت کند.

زمانی که Node.js ایجاد شد، توانست مشکل آپاچی را حل کند. مقیاس پذیری و اجرای کد موازی را ارائه می دهد. این یک منطق و رویکرد جدید برای توسعه سمت سرور جاوا اسکریپت معرفی کرد. استفاده از یک مدل حلقه رویداد رشته ای را معرفی کرد. یک رشته برای انجام تمام درخواست ها استفاده می شود.

از آن زمان محبوبیت آن به شدت افزایش یافته است. به عنوان مثال در گیت هاب دارای 71.9k ستاره، 17.6k فورک و 2.9k تماشاگر است. در Stackshare حدود 54.4k دنبال کننده و 8.2k رای دارد. این اعداد به تنهایی می توانند نشان دهند که Node.js چقدر محبوب است. غول های فناوری محبوب مانند مایکروسافت و نتفلیکس از Node.js استفاده می کنند.

برای دومین سال متوالی، Node.js در نظرسنجی توسعه دهندگان StackOverflow در سال 2020 مقام اول را کسب کرد. بیش از نیمی از پاسخ دهندگان در نظرسنجی گزارش دادند که از آن در پروژه های خود استفاده کرده اند.

چرا Node.js در بین توسعه دهندگان محبوب است.

1. یادگیری Node.js آسان است.

این یکی از عوامل اصلی استفاده گسترده از آن است. در میان بسیاری از توسعه دهندگان، مهارت های جاوا اسکریپت رایج است. Node.js از جاوا اسکریپت استفاده می کند. بنابراین، یادگیری Node.js نسبتا آسان است و چند هفته یادگیری می تواند شما را راه بندازد. بدون دانش جاوا اسکریپت، یادگیری Node.js کمی بیشتر طول می کشد، اما همچنان قابل مدیریت است. بنابراین، یادگیری Node.js چندان دشوار نیست.

2. مقیاس پذیری ارائه شده.

Node.js با برنامه های کاربردی شبکه مقیاس پذیر طراحی شده است. Node.js می تواند بسیاری از درخواست های همزمان را مدیریت کند. این دلیل اصلی محبوبیت سریع آن در بین توسعه دهندگان و شرکت های بزرگ است. این می تواند بسیاری از درخواست های همزمان را بدون فشار آوردن به سرور انجام دهد. اگر کار دیگری برای انجام دادن وجود نداشته باشد، Node.js به حالت Sleep می رود. Node.js فقط در صورت نیاز آنلاین است. با این کار از استفاده غیر ضروری از رم جلوگیری می شود.

3. ماهیت Node.js سازگار با موبایل، کراس پلتفرم و سازگار با برنامه‌نویس.

توانایی ساخت برنامه‌های منعطف که بر روی هر پلتفرمی، اعم از لینوکس، ویندوز، یا Mac OS به‌راحتی اجرا می‌شوند، به Node.js کمک بزرگی می‌کند. در چند سال اخیر توسعه اپلیکیشن های بین پلتفرمی افزایش یافته است. ترس از اجرا نشدن برنامه ها در سایر سیستم عامل ها از بین رفته است، زیرا Node.js به مراقبت از آن کمک کرد. به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه هایی را بنویسند که بر روی پلتفرم های مختلف اجرا می شوند و تغییرات اندکی داشته باشند یا بدون ایجاد تغییرات انجام شوند.

4. Node.js سبک و سریع است.

Node.js از موتور جاوا اسکریپت V8 گوگل استفاده می کند که با ++C ساخته شده است. این موتور یک موتور جاوا اسکریپت و WebAssembly منبع باز و با کارایی بالا است. این موتور توسط The Chromium Project برای مرورگرهای Google Chrome و Chromium توسعه داده شده است. موتور V8 تخصیص حافظه را مدیریت می کند، جاوا اسکریپت را کامپایل و اجرا می کند. جاوا اسکریپت را قبل از اجرای آن با استفاده از یک کامپایلر به موقع (JIT) در کد ماشین کامپایل می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد موتور V8 JS گوگل در اسناد V8 یافت می شود. Node.js از یک مدل غیر مسدود کننده در انجام عملیات استفاده می کند. Node.js یک مقاله کامل در مورد مدل های مسدود کننده و غیر مسدود در اینجا منتشر کرده است. این درخواست ها را در یک رشته ناهمزمان مدیریت می کند. این باعث کاهش حجم کاری CPU و همچنین حافظه می شود. این باعث می شود برنامه شما سبک شود.

5. بسیاری از ارائه دهندگان هاست.

در نتیجه رشد آن در سال های اخیر، بسیاری از ارائه دهندگان هاست مبتنی بر ابر و سرورهای وب راه های بسیار ساده ای را برای میزبانی کد Node.js اضافه کرده اند. برخی از این ارائه دهندگان میزبانی شامل Heroku، Amazon Web Services و DigitalOcean در میان سایرین هستند. همچنین راهنماهای دقیق و ساده زیادی در این مورد وجود دارد.

6. بسیار توسعه پذیر

Node.js همه چیزهایی را که نیاز دارید را به یکباره ارائه نمی دهد. در عوض، آنچه را که نیاز دارید به مرور زمان سفارشی یا اضافه می کنید. این از داشتن کتابخانه های غیر ضروری جلوگیری می کند. Npm - Node Package Manager مدیر بسته پیش فرض در Node.js است. در اینجا، می توانید بیش از 1 میلیون بسته منبع باز را مرور و نصب کنید. همچنین می توانید از آن برای شناسایی و نصب وابستگی های پروژه استفاده کنید.

7. قابلیت ذخیره آن

Node.js توانایی کش کردن تک ماژول ها را فراهم می کند. کش ذخیره سازی داده ها برای درخواست های آینده است. هنگامی که یک درخواست شامل ماژول انجام می شود، به جای سرورهای اصلی، از حافظه پنهان دریافت می شود. بنابراین، برنامه سریعتر بارگیری می شود و سریعتر پاسخ می دهد.

چه برنامه هایی را می توانم با Node.js توسعه دهم؟

ممکن است بپرسید چه نوع برنامه هایی می توانم با Node.js بسازم. پاسخ این است که Node.js را می توان برای ساختن تقریباً هر نوع برنامه ای استفاده کرد. در زیر برخی از برنامه هایی که می توانید با استفاده از Node.js توسعه دهید آورده شده است.

 • اپلیکیشن های تک صفحه ای (SPA).
 • برنامه های کاربردی رسانه های اجتماعی لینکدین از Node.js استفاده می کند.
 • برنامه های بلادرنگ مانند برنامه های چت.
 • برنامه های پخش جریانی مثلا نتفلیکس.
 • برنامه های تجارت الکترونیک مثلا Walmart.
 • وبلاگ ها
 • سیستم های پرداخت آنلاین مثلا پی پال
 • API ها
 • برنامه های موبایل Node.js را می توان همراه با سایر فریمورک ها استفاده کرد.

مزایای استفاده از Node.js.

 • ماژول ها و ابزارهای Node.js به راحتی از طریق Npm در دسترس هستند.
 • توسعه دهندگان Node.js به راحتی در دسترس هستند.
 • جامعه قوی و تیم ردیابی اشکال.
 • می توان از آن برای ساخت طیف گسترده ای از برنامه ها استفاده کرد.
 • این کراس پلتفرم و سازگار با موبایل است.
 • میزبانی کد Node.js به دلیل بسیاری از پلتفرم های میزبانی پشتیبانی شده آن، دردسرساز نیست.
 • سبک وزن است
 • توانایی رسیدگی به بسیاری از درخواست‌های همزمان را دارد.
 • اجرای سریع کد

نتیجه

با نگاهی به Node.js از زمان عرضه آن در سال 2009 تا امروز که به یکی از محبوب‌ترین فناوری‌ها تبدیل شده است، می‌توانید به سادگی بگویید که واقعاً قدرتمند است. Node.js با ارائه امنیت، مقیاس پذیری و عملکرد، به راه حلی برای بسیاری از مشکلات تبدیل شده است.

 

دوره های آموزشی حضوری و آنلاین NodeJS

دوره آموزشی مقدماتی Node js

دوره آموزشی فریم ورک Express

دوره آموزشی پیشرفته فریم ورک Express

دوره آموزشی ارتباطات بلادرنگ با Web Sockets


VARPEX DOWNLOADER VARPEX GAMING