زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است که از الگوریتم سیستم های پیشنهادی نتفلیکس گرفته تا کنترل ماشین های خودکار از آن استفاده می شود. علاوه بر این پایتون در طیف وسیعی از برنامه ها اعم از علم داده، توسعه وب، نرم افزارهای دسکتاپ، بازی، اتوماسیون و … استفاده می شود.

زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون چیست؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است، بدین معنی که برای هر کاری که نیاز داشته باشیم می توان از آن استفاده کرد. این تطبیق پذیری در کنار آسان بودن یادگیری پایتون، آن را به یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی حال حاضر تبدیل کرده است. نظرسنجی انجام شده توسط شرکت تحلیلگر RedMonk نشان داد که پایتون محبوب ترین زبان برنامه نویسی در بین توسعه دهندگان در سال 2020 بوده است.

پایتون برای چه مواردی استفاده می شود؟

پایتون معمولا برای توسعه وب سایت ها و نرم افزارها، عملیات خودکار، تجزیه و تحلیل داده ها و تصویر سازی داده ها استفاده می شود. از آنجایی که یادگیری آن نسبتا آسان است، پایتون حتی توسط بسیاری از حسابداران و محققان برای انواع وظایف روزمره مانند سازماندهی امور مالی استفاده می شود.

نوشتن برنامه ها یک فعالیت بسیار خلاقانه و مفید است. شما می توانید به دلایل بسیاری برنامه بنویسید مثلا راحت کردن برخی کارهای روزمره، تحلیل داده های سخت، بازی و سرگرمی و یا حتی کمک به دیگران برای حل مشکل آنها.

در اینجا نگاهی دقیق تر به برخی از روش های رایج استفاده از پایتون می اندازیم.

تجزیه و تحلیل داده ها و یادگیری ماشین

پایتون به یک عنصر اصلی در علم داده تبدیل شده است و به تحلیلگران داده و دیگر متخصصان این امکان را می دهد تا از این زبان برای انجام محاسبات آماری پیچیده، تصویر سازی داده ها، ساخت الگوریتم های یادگیری ماشین، دستکاری و تجزیه و تحلیل داده ها و انجام هرگونه فعالیت دیگر در زمینه داده ها استفاده کنند.

پایتون می تواند طیف وسیعی از تصویر سازی داده ها، اعم از نمودارهای خطی و میله ای، نمودارهای دایره ای، هیستوگرام و نمودارهای سه بعدی بسازد. پایتون همچنین کتابخانه هایی مانند Tensorflow و Keras دارد که تجزیه و تحلیل داده ها را سرعت می بخشند.

توسعه وب

پایتون اغلب برای قسمت بکند وب سایت یا برنامه استفاده می شود (قسمت هایی که کاربر نمی بیند). نقش پایتون در توسعه وب می تواند شامل ارسال داده به و از سرورها، پردازش داده ها، برقراری ارتباط با پایگاه های داده، مسیریابی و تضمین امنیت باشد. فریم ورک های بسیاری برای پایتون ارائه شده است که از مهم ترین آنها می توان به Django و Flask اشاده کرد.

از مشاغلی که از پایتون برای توسعه وب استفاده می کنند را می توان برنامه نویسان بکند، برنامه نویسان Full-Stack، توسعه دهندگان پایتون، مهندسین نرم افزار و DevOps نام برد.

اتوماسیون یا اسکریپت نویسی

اگر کاری را بارها و بارها انجام می دهید، می توانید با خودکارسازی آن به وسیله پایتون به صورت کارآمدتر آن کار را به سرانجام برسانید. به نوشتن کدی که برای این فرایندهای خودکار استفاده می شود، اسکریپت نویسی می گویند. در دنیای کدنویسی اتوماسیون می تواند برای بررسی خطاها در چندین فایل، تبدیل فایل ها، اجزای فرمول های ریاضی و حذف موارد تکراری در داده ها استفاده شود.

پایتون حتی می تواند برای خودکارسازی کارهای ساده در کامپیوتر استفاده شود، مانند تغییر نام فایل ها، یافتن و دانلود محتوای آنلاین یا ارسال ایمیل در فواصل زمانی دلخواه

تست نرم افزار و نمونه سازی

در توسعه نرم افزار، پایتون می تواند در کارهایی مانند کنترل ساخت، ردیابی خطا و تست محصول کمک کند. برخی از ابزارهای پایتون برای تست و ارزیابی محصول عبارتند از Green و Requestium

کارهای روزمره

پایتون فقط برای برنامه نویسان یا پژوهشگران علم داده نیست. یادگیری پایتون می تواند فرصت های جدیدی را برای حرفه های دیگر مانند روزنامه نگاران، صاحبان مشاغل کوچک، فعالان شبکه های اجتماعی باز کند. پایتون به غیر برنامه نویسان کمک می کند تا وظایف روزمره خود را با روش ساده تری انجام بدهند. در اینجا تعدادی از کارهایی که می توانید با پایتون به صورت خودکار انجام دهید آورده شده است:

 • قیمت های بازار سهام یا ارزهای دیجیتال را دنبال کنید
 • هر وقت که باران می بارد یک یادآوری متنی برای خودتان بفرستید که چتر را فراموش نکنید
 • لیست خرید مواد غذایی را بروز کنید
 • تغییر نام تعداد زیادی فایل
 • تبدیل فایل های تکست به اکسل
 • به طور تصادفی کارهای خانه را به اعضای خانواده اختصاص دهید
 • فرم های آنلاین را به صورت خودکار پر کنید

چرا پایتون اینقدر محبوب است؟

 • نحوه نوشتاری دستورات زبان پایتون به زبان انگلیسی بسیار نزدیک است و این باعث می شود خواندن و نوشتن پایتون آسان باشد و سرعت پیاده سازی نرم افزارها هم بیشتر خواهد شد
 • پایتون به معنای واقعی کلمه همه کاره است که از توسعه وب گرفته تا هوش مصنوعی می توان از آن استفاده کرد
 • به خاطر ساختار ساده آن برای برنامه نویسان تازه کار گزینه ی مناسبی است
 • پایتون منبع باز است، یعنی حتی برای مقاصد تجاری هم استفاده از آن رایگان است
 • آرشیو ماژول ها و کتابخانه های پایتون گسترده است، یعنی خیلی از کدهایی که نیاز دارید به صورت آماده وجود دارد و دیگر نیاز نیست چرخ را دوباره اختراع کنید
 • پایتون یک جامعه بزرگ و فعال دارد که هم به گستردگی ماژول ها و کتابخانه های آن کمک می کند و هم اینکه در شرایطی که مشکلی برای شما رخ می دهد افراد زیادی هستند که بتوانید از آنها کمک بگیرید

دوره های آموزشی حضوری و آنلاین Python

دوره آموزشی مقدماتی پایتون

دوره آموزشی پیشرفته پایتون

دوره آموزشی فریم ورک جنگو

دوره آموزشی پیشرفته فریم ورک جنگو


VARPEX DOWNLOADER VARPEX GAMING